SILVER OCH METALL / Koppar, Mässing & Tenn / Bägare 5806056
*
nr 580 6056
Bägare
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:37:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 18:32:45
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare koppar tenn och nysilver
-
7217 Bricka
med kant, mässing. Diameter: 42 cm, höjd: 3. 5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:16
-
7038 Grytor
2 delar, Koppar. Höjd: 21-22m bland annat 10L
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:43
-
7092 Kanna
Koppar, Birger Eriksson, Falun. Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:59
-
7344 Tändsticksaskh..
Firma Svenskt Tenn, 1944. Längd: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:41
*
Bägare
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6056
Bägare
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 18:32:45 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare koppar tenn och nysilver
-
7217 Bricka
med kant, mässing. Diameter: 42 cm, höjd: 3. 5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:16 -
7038 Grytor
2 delar, Koppar. Höjd: 21-22m bland annat 10L
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:43 -
7092 Kanna
Koppar, Birger Eriksson, Falun. Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:59
-
7344 Tändsticksaskh..
Firma Svenskt Tenn, 1944. Längd: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:41